Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rutubet Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Önlenir

Rutubet Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Önlenir

Teknobom Teknobom - - 3 dk okuma süresi
155 0

Hadi Rutubet Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Önlenir sorularına yanıt arayalım.

Rutubet Nedir

Rutubet, su buharının neme dönüşmesi ile ortaya çıkan, evlerimizde rahatsız edici bir durumdur. Genellikle zemin ve bodrum katlarda oluşur ve insan sağlığına ve eşyalara özellikle uzun vadede direkt zarar vermektedir. Rutubet olan evlerin duvarlarında ıslaklık, dökülme, kabarma ve lekelenmeler oluşur. İnsan sağlığı için oldukça zararlı olan rutubetten kurtulmanın doğal yolları mevcuttur. Ancak rutubet oluşmasına imkan vermemek için gayret etmek yine bizim elimizde.


Rutubet Oluşumundan Korunma Yolları

Evde Çamaşır Kurutmak

Evde çamaşır kurutmak çamaşırların üzerinde bulunan ıslaklığın buharlaşıp odanın duvarlarında ve eşyalarda nem yapacağı anlamına gelir. Bu da rutubet oluşumu için en büyük davetiyedir. Rutubet oluşumu için uygun zemini oluşturmak işimizi bir hayli zorlaştıracaktır.

Yalıtım Yaptırmak

Son yıllarda en çok önerilen yöntemlerden biri olan poliüretan köpük ile yalıtım seçenekleridir. Isı ve su yalıtımı gibi birden çok yalıtım seçeneği mevcuttur. Sizin için uygun olan seçenekleri araştırarak ve uzmanlara danışarak rutubet ile tanışmadan yolları ayırabilirsiniz.

Odadaki Rutubet Dostu Eşyalar

Rutubet oluşumunu istemiyorsanız odanızı eşya ile doldurmayın! Gereksiz eşya ile doldurulan odalarda hava sirkülasyonu ister istemez az olacaktır. Havanın ulaşamadığı her nokta rutubet yoldaşıdır.

Hava Alan Pencere Kenarları

Rutubetin odalarımızda başlangıç alanı çoğu zaman pencere kenarları olabiliyor. Bu konu ile ilgili pencerelerimizin kenarlarını içeriden ve dışarıdan silikon veya köpük ile yalıtabiliriz.

Rutubete Karşı Doğal Çözümler

1. Kaya Tuzu Lambası

Rutubetten korunmak için kaya tuzu lambası kullanabilirsiniz.

Kaya tuzu lambaları her ne kadar sömürülseler de, yan sanayileri ile insanların aklını karıştırsalar da orijinal ve gerçek kaya tuzu lambaları rutubet için güzel çözüm yöntemlerinden biridir.

2. Kedi Kumu

Rutubet oluşumunu engellemek için kedi kumu kullanabilirsiniz.

Kedi kumu rutubeti içine hapseder. Rutubet oluşan bölgelere küçük kapların içerisine kedi kumu yerleştirmekte fayda var. Evde kedi besleyenlerin dikkatli olmasında fayda var şayet biricik arkadaşlarımız bu kumları amacı dışında kullanabilir.

3. Karbonat

Karbonat aynı kedi kumu gibi rutubet emicidir ve odanızın rutubet oluşma ihtimali olan bölgelere karbonat koymanızda fayda var.

İlgili Yazılar

0 0 votes
Bu yazı yararlı oldu mu?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments