Teknoloji Haberleri

youtuber nasıl olunur öne çıkan görsel
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Nasıl Youtuber Olunur?

Nasıl Youtuber Olunur?

Teknobom Teknobom - - 5 dk okuma süresi
206 0
youtuber nasıl olunur ilk görsel

Pandemi ile birlikte hayatımızda var olan ama farklı bir gözle baktığımız Youtuber’ lık artık bir meslek. Hatta bir çok meslek dalından fazla kazanç elde edebileceğiniz meslek. İyi bir Youtuber nasıl olunur birlikte gözlemleyelim.

Kamera

youtuber nasıl olunur kamera

İşin içine girmeden algılamak pek mümkün olmasa da Kamera en önemli faktör değil. Günümüzde üretimi süren her 10 telefondan 8′ i ile Youtuber olabilirsiniz. Ama maddi bir probleminiz yoksa veya kamera ile başlamak istiyorsanız fiyat ve performans olarak Fuji ürünlerini incelemenizi tavsiye ederim.

Işık

youtuber nasıl olunur ışık

Kamera veya Telefon kullanmanız farketmeksizin kaliteli bir görüntü için en büyük silahınız ışık. Youtuber olacağım dediğiniz yolda her şey hayalini kurduğunuz gibi olmayacaktır. Bunların en başında görüntüde puslanma nasıl giderilir soruları gelebilir. Şimdiden söyleyelim ortamı ne kadar kaliteli ışık ile aydınlatırsanız o kadar temiz ve az uğraş ile güzel iş çıkartırsınız. Fiyatlar gereksiz arttığı için ne yazık ki herhangi bir marka veya ürün önerim olamayacak.

Ses

youtuber nasıl olunur

Youtuber olmanın belki de en büyük adımı SES! Görüntünüz 8K çözünürlükte ve 10 Bit olsa bile ses kaydı kötüyse pek anlamlı olmuyor. Hatta şöyle izah edelim, bazı Youtuber arkadaşlar hiç kamera kullanmıyor. Sadece fotoğraf, telifsiz videolar ile mükemmel seviyede işler çıkarabiliyor. Dip gürültüden arındırılmış, parazitsiz, dolgun ve kendinden emin bir sesin kamera ihtiyacı yoktur.

Müzik

youtuber nasıl olunur fon

Kendinize bir adet imza müzik edinin! Fon ve giriş müziği sizi anlatmalı. İzleyicilerinizde öyle bir etki bırakmalısınız ki melodileri yakın olduğunda bile düşünmeli. Giyim mağazalarını örnek alın. Hemen her mağazanın kendine özgü bir kokusu vardır, ve bu kokuya yakın bir koku elde ettiğinizde beyninize gönderilen sinyaller size farkında olmadan o mağazayı hatırlatır.

Kurgu

nasıl youtuber olunur kurgu

En önemli kısımlardan birisi de kurgu. Planlı ve programlı, size özel bir kurgu sistemi oturtmalısınız. Ancak bunu yaparken belirli sınırların içerisinde kalıp bıktırmayacak sahneler çıkarmalısınız. Kamera kullanıyorsanız geçişler için muhakkak kendinize fırsat tanıyın. Kurgu için kullanacağınız programa para ödemek zorunda değilsiniz. Davinci Resolve hem ücretsiz kurgu programı hem de mükemmel bir renk çalışma alanı ile karşınıza geliyor. Premiere PRO kullanmak istiyorsunuz ancak yeni başladığınız için hiçbir paneline vâkıf değilsiniz. Youtube’ da Onur Naci ÖZTÜRKLER gibi güzel kalpli insanlar ücretsiz Premiere Pro eğitimi veriyor.

Bilgisayar

nasıl youtuber olunur bilgisayar

Oyun Bilgisayarı, Yüksek performanslı Notebook, Masaüstü bilgisayar, iMac, Macbook veya Mac mini farketmez. Ancak dikkat etmeniz bazı hususlar var. Youtuber olabilmek için kurgu programı kullanacaksınız. Kurgu programı kullanmak için i3 veya i5 işlemci tercih etmenizi tavsiye etmiyorum. Minimum Ram 16 olmalı ( 4k 10 Dakikalık bir video için yetersiz gelecektir ). Windows platformunda bir Notebook ile çalışmak istiyorsanız alacağınız ürünün işlemci SKU su H olmalı. Örnek : ” i7 11800H “. İşlemci adının sonunda yer alan harf veya sayı çok kıymetlidir. i7 1165G7 ile i7 11800H arasında ciddi bir performans farkı olacaktır. Mac tarafında ise M1 ağır yükler için yetersiz kalacaktır.

İlgili Yazılar

0 0 votes
Bu yazı yararlı oldu mu?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments