Teknoloji Haberleri

amdvsintel
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Oyun Bilgisayarı Hangi Özelliklerde Olmalı

Oyun Bilgisayarı Hangi Özelliklerde Olmalı

Teknobom Teknobom - - 6 dk okuma süresi
310 0
İyi Bir Oyuncu Bilgisayarı Hangi Özelliklerde Olmalı Kasa

İyi bir oyun bilgisayarı nasıl olması gerekir sorusunu irdeleyelim. Kuracağımız sistemde en güçlü parça işlemci mi ekran kartı mı olmalı? Ram kaç GB olmalı gibi sorulara yanıt arayacağız.

Oyun bilgisayarı için İşlemci Seçimi

İyi Bir Oyuncu Bilgisayarı Hangi Özelliklerde Olmalı intel

Kuracağımız sistemin beyni, en kritik seçim aşamasının işlemci olduğunu unutmadan başlamak en iyisi olacaktır. Kuracağımız sistemde en çok para harcayacağımız parça işlemci olacaktır. İyi ve uzun ömürlü bir sistem kurmak için işlemci hayati önem taşır. Bir oyuncu bilgisayarında kesinlikle i3 ve daha düşük performanslı bir işlemci tavsiye etmiyorum. Bir eski nesil i7 bile en güncel i3 işlemciye göre tercih sebebi olmalıdır. Amd Threadripper veya Intel i9 işlemcilere de gerek olmadığını, bu harcamanın gereğinden fazla olduğunu belirtelim.

İyi Bir Oyuncu Bilgisayarı Hangi Özelliklerde Olmalı Amd

Oyun bilgisayarı için Ana Kart Seçimi

İşlemcimizi belirledik, sıra seçtiğimiz işlemci platformuna uygun Ana kartı belirlemekte. Ama Ana kart seçiminde dikkat etmemiz gereken bir kaç özellik var. Seçtiğimiz ürünün Pcie x4 m.2 sata SSD yuvası muhakkak olmalıdır ( tercihen iki adet ). Alacağımız Ana kart üzerinde 4 adet ram yuvası olmasına özen göstermemiz faydalı olacaktır. Son yıllarda üretim standartları ve rekabet üst seviyede yaşanıyor. Bu nedenle Asus, Msi, Gigabyte veya Aorus gibi markalar arasında kararsız kalmamıza neden olacak büyük bir fark yok. Ana Kart seçimi yaparken DDR4 veya DDR5 Ram yuvası olmasına çok takılmamamız gerektiğini düşünüyorum. 1 milyon Mhz Ram de kullansanız ödeyeceğiniz fahiş fiyat farkı dışında pek etkisi olmayacağı yerinde bir tespit olacaktır.

Oyun bilgisayarı için Ram Seçimi

Oyun bilgisayarı topladığımıza göre Gigabyte’ larca Ram takabiliriz artık. Ana Kartı DDR4 veya DDR5 olarak seçtik. Şimdi pek çok kişinin hoşuna gitmeyecek gerçek ile yüzleşelim. Optimizasyon problemleri olmaması halinde hiçbir oyun 16 Gb’ den fazla Ram istememektedir. Durum bu, ancak 8 GB Ram seçimi çok büyük bir hatadır. Windows 10 ve Windows 11 ekstra uygulama ve oyunlar olmasa bile yaklaşık 8 Gb Ram tüketmektedir. Frekans seçenekleri arasında kafanızı çok karıştırmanızı gerektirecek bir durum yok. DDR4 platformunda 2133 Mhz Ram ile 3200 Mhz Ram arasında gözle görülür bir performans farkı olmayacaktır, bu örnekten yola çıkarak sisteminizin Ram seçimini yapabilirsiniz.

Oyun bilgisayarı için Ekran Kartı Seçimi

İyi Bir Oyuncu Bilgisayarı Hangi Özelliklerde Olmalı Amd

Son yıllarda aradaki farkı epey açan Nvidia ve fiyat performans dengesiyle göz dolduran Amd arasında seçim yapmamız gerekecek. Kuracağımız sistemde en fazla harcamayı işlemciye yaptık. Bunun başlıca sebebi darboğaz problemlerine denk gelmemektir. 12. nesil herhangi bir i3 işlemci ile tensor çekirdekleri ile göz dolduran Rtx serisinin en çok sevilen modeli 3060 bile darboğaza girebilir. Sonuç olarak ekran kartından tam performans alamayacaktınız. Amd ekran kartlarının uyumsuzluk ve yazılım problemleri sebebi ile her üç ekran kartımdan birinde nVidia olmuştur. 2. El piyasası kuvvetli olan orta segment 2. nesil bir Rtx ekran kartı işimizi görecektir.

İyi Bir Oyuncu Bilgisayarı Hangi Özelliklerde Olmalı Nvidia

Psu, Kasa ve Soğutucu Seçimi

Psu seçimi aslında oldukça basittir. Sistemde kullanılan bütün parçaların toplamda kaç Watt harcayacağını teknik dökümanları okuyarak toplamamız gerekiyor. Bu konu ile ilgili kısa ve öz bir içerik yazacağım.

Kasa seçimi için de kullanacağımız kasanın minimum 240 mm sıvı soğutma desteklediğinden emin olmamız gerekiyor. Ön taraftan hava alabilen ve egzoz çıkışının iyi planlanmış olmasına özen göstermeliyiz. Kasanın üst kısmında sıvı soğutma ünitesi olacağı için satın almadan önce muhakkak satıcıdan bilgi alın.

Sistemimizi kurduk SSD haricindeki tek parçamız SOĞUTUCU. Soğutucu alırken de ultra pahalı, custom veya kocaman ürünlere ihtiyacınız yok. Bir oyuncu için orta segment 240mm sıvı soğutma oldukça yeterlidir.

Depolama Seçimi

Sonuç olarak aldığımız Ana kart üzerinde son nesil bir m.2 Sata yuvası mevcut. Samsung SSD sektöründe bence rakipsiz. Minimum 512 Gb Pm9A1 veya yakın bir seri SSD almanız sistem için oldukça faydalıdır.

Almazsınız ama yine de uyarımı yapmış olayım, böyle güzel bir oyun bilgisayarı toplayıp içerisine oyun kurarım, program kurarım gibi düşünceler ile yola çıkarak HDD takmayın lütfen.
Unutmayın bir bilgisayar üzerinde bulunan en düşük bileşen hızında çalışır…
Intel
Amd

Son paylaşımlara göz atmak için buraya tıklayabilirsin.

İlgili Yazılar

5 1 vote
Bu yazı yararlı oldu mu?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments