Teknoloji Haberleri

Mavi_ekran_hatasi
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür

Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür

Teknobom Teknobom - - 6 dk okuma süresi
333 0

Mavi ekran hatası, Windows kullanıcılarının korkulu rüyası. Mavi ekran hatası birden fazla sebep ile oluşabilir. İşletim sisteminin çözüm bulamadığı, bilgisayarın kilitlendiği ve sonucunda Mavi ekran ortaya çıkmasıyla oluşan sorundur. Bilgisayar kitlenip hiçbir komutu yerine getirmediğinde karşılaştığımız ekran oluyor maalesef.

Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür

Mavi ekran hatası ile karşı karşıya kalan bireylerin bir çoğu korsan işletim sistemi kullanmaktadır. Hiçbir zararı yokmuş gibi çalışan korsan işletim sistemleri aslında hizmetlerinizin bir kısmını tüketiyor. Korsan Windows kullanımının en yüksek olduğu ülkelerden biriyiz ne yazık ki. Hatta yapılan bir araştırmada Türkiye’ de yaşayan her 100 vatandaştan 62 tanesi korsan yazılım kullanıyor. Son dönemlerde korsan veya crack uygulamaların orijinaline erişmek kolaylaştığı için korsan yazılım kullanım oranı gittikçe düşmektedir. Mavi ekran hatalarından kurtulabilmenin ilk yolu Format ve korsan yazılım yüklememek! Unutmamak gerek bir ürün bedava ise ürün sizsiniz… Format sonrasında Bios dahil olmak üzere bütün yazılımların en güncel halini yüklemeniz gerekir. Bu işlemlerden sonra çözülmeyen mavi ekran, hataları stop code araştırılıp çözülür.

CRITICAL_PROCESS_DIED

Critical_Process_Died genel olarak yazılım ile ilgili bir sorundur. Karşınıza durdurma koduna sahip bir mavi ekran geldi ise yapacağınız ilk şey korsan olan yazılımları ( Windows dahil ) bilgisayarınızdan yok etmek. Ancak Format atmadığınız sürecek korsan olarak kullandığınız ürünlerin kalıntıları zarar vermeye devam edecektir. Windows tuşu ve S tuşuna basarak Search ekranını açın, buradan cmd’ yi yönetici olarak çalıştırın. Akabinde sfc / scannow komutunu çalıştırıp Pc’ yi yeniden başlatın. Yeniden başlatma tamamlandığında Ekran kartı ve bütün sürücüleri temiz kurulum yaparak güncelleyin. Burada çoğunlukla ekran kartı driverı kaynaklı sorun olabiliyor.

SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Bu mavi ekran hatası ise daha çok Driver kaynaklıdır. Minidump dosyasını inceleyerek hatanın kaynağını bulabilirsiniz. En çok rastlananlar ise Realtek ses kartı driver’ ı, Nvidia ekran kartı driver’ ı, Notebook ise Touchpad driver’ ı dır. Minidump dosyasını incelediğinizde bulduğunuz driver’ ı temiz kurulum yaparsanız sorununuz %90 ihtimalle çözülecektir.

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatasında akla ilk gelen bir malware, trojan veya virüs bulaşmış olma ihtimalidir. Bu sorundan kurtulmak için ilk denemeniz Antivirüs programları ile bilgisayarınızı detaylıca taramaktır. Akabinde bütün sürücüleri temiz kurulum yapmalısınız. Ana kartınızın Bios’ unu muhakkak kontrol edin, eğer güncelleme varsa Bios’ unuzu güncellemelisiniz. Ancak Bios güncellemek ile ilgili bilginiz yetersizse muhakkak destek alın. Tecrübeniz yoksa sisteminizi kullanılmaz hale getirebilirsiniz.

VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED

VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED mavi ekran hatasının çözümü biraz canınızı sıkacak. Bu hatanın 1. çözümü; Ekran kartı sürücüsünü herhangi bir kalıntı bırakmadan silip en güncel sürücüyü kurmak. 2. çözüm ise Ekran kartınızı servise göndermek. Yine de her ihtimale karşı Minidump dosyasını incelemekte fayda olacaktır.

SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION

Bu Mavi ekran hatası ise basit çözümler ile geliyor. Yine Ekran kartı, Ethernet ve Ses kartı sürücülerinizi komple silip temiz kurulum yapmalısınız. Hata devam ediyorsa Minidump dosyası işinize yarayacaktır.

Mavi Ekran Hatası Almayan Bilgisayar

Maalesef Windows işletim sistemine sahip hiçbir bilgisayarın mavi ekran hatası almaması garanti edilemez. Yazımda da belirttiğim gibi Mavi ekran hatalarının bir çoğu yazılım ile ilgilidir. Donanımların bozulması düşündüğümüz kadar kolay değildir.

Mavi Ekran İle İlgili Tavsiyeler

Windows güncellemesi yapacaksanız ( sürüm güncellemesi veya ana güncelleme fark etmez ) dosyalarınızın bir yedeğini alıp muhakkak Microsoft’ un sitesinden güncel .iso dosyasını indirip format atmalısınız. Ekran kartı veya diğer sürücülerin güncellemelerini temiz kurulum olarak yapmanızda fayda var. Korsan bir program kurduğunuzda Mavi ekran hatası ile karşılaşmanız çok yüksek ihtimaldir. Mavi ekran ile ilgili donanımlarınızdan şüphe ediyorsanız ilk iş Memtest yapın. Bilgisayarınızda Bluescreenview gibi bir dump programı barındırın. Orijinal bile olsa bazı programların sistem uyumsuzluğu nedeni ile Mavi ekran hatasına neden olduğu bilinmektedir.

İlgili Yazılar

0 0 votes
Bu yazı yararlı oldu mu?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments