Teknoloji Haberleri

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı

Teknobom Teknobom - - 11 dk okuma süresi
649 0

İş istasyonu nedir ve Oyun bilgisayarı arasındaki farklar nelerdir biraz inceleyelim. Öncelikle ” İş İstasyonu Nedir? ” sorusunu irdelemek ile başlayacağız.

İş İstasyonu Nedir

Profesyonel iş yapan firmalar için özel niteliklere sahip bilgisayarlara iş istasyonu denir. İş istasyonları sıradan bilgisayarlara nazaran daha karmaşık ve ağır görevleri yerine getirmek için kullanılır. İş istasyonları genel olarak Nvidia Quadro ve Intel Xeon işlemciler ile güçlendirilmiştir. İngilizce adı ile Workstation çoklu ekran bağlantısı ve performans kaybı yaşamaması ile ünlüdür. Zorunlu olmasa da birçok Workstation üzerinde ECC Ram barındırır. ECC Ram sayesinde kilitlenme veya sistem çökmesi gibi sorunlar yaşanmaz. Yazıyı okuduktan sonra İş İstasyonu almak ile ilgili fikrinizi netleştirmiş olacaksınız.

Oyun Bilgisayarı Nedir

Oyun bilgisayarları artık form faktör olarak daha çok notebook şeklinde karşımıza çıkıyor. AAA oyunları bile rahatlıkla oynatan bu bilgisayarlar genel olarak i7 veya üst seviye i5 işlemciler ile donatılmıştır. Ekran kartı olarak daha çok Nvidia tercih eden oyun bilgisayarları GeForce RTX veya üst seviye GTX serisi ile toplanmıştır.

Nvidia Quadro Ekran Kartı

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarı Quadro ekran kartı nedir

Quadro ekran kartları, vektörel ve poligonel çalışmalar için üretilmiş ekran kartlarıdır. Yüksek poligon ile çalışan mimarlık firmaları için en doğrusu Quadro ekran kartı tercihi olacaktır. Ancak Quadro ekran kartı tercih ederken güncel teknolojiyi göz ardı etmemek gerek. Güncel GeForce RTX ekran kartları da oldukça güzel teknolojilere sahip.

Neden Quadro Ekran Kartı

Mimarlık için Quadro ekran kartı şart mı? Hayır! Özellikle Quadro Ekran Kartlarının giriş seviyeleri şahsi kanaatim para tuzağıdır. Güncel Ekran kartı piyasasında “Quadro ekran kartı almalı mıyım?” diye soruyorsanız Quadro RTX A3000 en düşük tercihiniz olmalı. Daha altı Quadro ekran kartları yerine GeForce RTX3060 ekran kartı tercihi daha yerinde olacaktır.

Quadro Ekran Kartı Yerine GeForce Tercihi

İş İstasyonu ve Oyun Bilgisayarlarını birbirinden ayıran bir özelliği aradan çıkarırsak elde ne kalır? Demeyin! OpenGL kullanım ihtiyacınız şart değilse örneğin Quadro RTX A2000 yerine GeForce RTX 3060 tercihiniz daha yerinde olacaktır. Arada AAA oyun oynamak herkesin hakkı değil mi?

Quadro Ekran Kartı ile Oyun Oynamak

Quadro ekran kartları ile oyun oynanır mı? Evet oynanabilir ancak performans kesinlikle GeForce serisi gibi olmayacaktır. Oyun oynamak için kesinlikle Quadro ekran kartı tercih edilmemelidir. Hem fiyat hem performans olarak üzücü sonuçları olacaktır. Quadro RTX A3000 vs GeForce RTX 3060 arasındaki oyun performansı farkını buradan görebilirsiniz.

Quadro Ekran Kartı Almalı mıyım?

SolidWorks, Catia, 3DSMax gibi Cad/Cam uygulamalarını kullanmıyorsanız, işinizin görsel analiz ile pek alakası yoksa tercih etmenizi gerektirecek bir durum yok. Ancak Cad/Cam uygulamaları kullanıyor ve görsel analiz yapıyorsanız ( minimum olması şartı ile ) Quadro RTX A3000 tercih edebilirsiniz.

İş İstasyonu = Intel Xeon!

İş istasyonlarının içerisinde genellikle Xeon işlemci bulunur. Peki şart mı? Cevap değişmiyor, Hayır! Xeon işlemciler özünde sunucular için üretilmiştir. Ağır iş yükleri ve uzun çalışabilme özellikleri yani dayanıklılığı ile iş istasyonlarında tercih edilirler. Intel i7 ile aralarındaki en büyük fark çekirdek sayılarıdır. Xeon işlemciler bir ev kullanıcısının ihtiyacından daha yüksek çekirdek sayılarına sahiptir. Bu işlemcilerin güç yönetim yeteneği gelişmiştir. Xeon işlemciler, Turbo Boost ve Hyper Threading gibi yeni teknolojileri içerisinde barındırmaktadır. Ancak i7 işlemcilere nazaran bu özellikleri nedeni ile daha pahalıdır. Xeon işlemciler aynı Nvidia’ nın SLI teknolojisi gibi aynı anda iki adet kullanılabilmektedir. ( Nvidia SLI desteğini yeni nesil kartlarda bitirmiştir. )

Xeon İşlemcinin Avantajları

Ev kullanıcıları veya Oyun bilgisayarları için hiçbir avantajı bulunmamaktadır. Ancak iş istasyonu ve sunucular için oldukça avantajlıdırlar. Xeon işlemciler çok yüksek Ram kapasitelerini desteklemektedir. Tercih ettiğimiz Hosting firmaları, Bulut depolama firmalarının %99′ u sistemlerde Xeon işlemci kullanır. i7 veya i9 işlemcilere nazaran daha hızlı render veya analizler yapılabilir.

İş Bilgisayarı ve Oyun Bilgisayarı Tercihi

Anlatılanların dışında Oyun Bilgisayarı ve İş İstasyonları arasında çok ciddi bir fark bulunmamaktadır. Herkes her ürünün en iyisini kullanmak ister. Ancak sizin için en iyisi gerçekten en doğru olanı mı? Mimar veya Mühendis İş İstasyonu kullanmak zorunda mı?

Peki her adı İş İstasyonu olan bilgisayar İş İstasyonu mudur?

Eğer bir bilgisayar Intel Core serisi işlemciye ( i5 veya daha altı ), Nvidia GeForce RTX veya GTX serisi ekran kartına sahipse kesinlikle İş İstasyonu DEĞİLDİR! Bir bilgisayarın İş İstasyonu olabilmesi için şartlardan en az birini yerine getirmesi gerekir. Diğer türlüsü insanları kandırmaya yönelik, kötü bir pazarlama stratejisidir. İş İstasyonu araştırdınız, karşınıza çıkan ve bütçenize uyan ilk bilgisayarı kesinlikle almayın. Biraz araştırma ile farklı sonuçlar elde edebilme şansınız bakidir. Masaüstü veya Laptop fark etmeksizin aynı şey geçerlidir. Özellikle işlemci SKU’ larının ne işe yaradığını bilmeliyiz. Bunu ayrı bir yazıda kesinlikle anlatıyor olacağım. Ancak bilmeniz gereken tek ve yegane şey sonu G7 veya G5 ile biten işlemcili bir laptop kesinlikle İş İstasyonu değildir.

Oyun Bilgisayarı Yeterli Olur mu

Pek çok iş için artık oyun bilgisayarları yeterli seviyededir. Oyun bilgisayarları ile Mimarlık programları gayet yeterli seviyede çalışmaktadır. Gaming Notebook olarak nitelendirilen ürünlerin özelliklerine baktığınızda üstün performans göze çarpıyor. Oyun bilgisayarları sadece oyun oynamak için üretilmiş bilgisayarlar değildir. Uzun ömürlü ve yüksek performanslı bilgisayarların 2 temel özelliği çok önemlidir;

İşlemci

Gaming Notebook, Masaüstü fark etmez, işlemci bilgisayarda bulunan en yüksek teknolojiye sahip komponent olmalıdır. Bu, sadece oyun oynayacaklar için geçerli değildir. Hem işiniz hem oyun için kullanacaksanız benimsemeniz gereken ilk tercih bu olmalı. Çünkü işlemciden yüksek bir ekran kartı ile sistemi darboğaza sokup render alırken hatalar ile karşılaşabilirsiniz. Mimarlık veya Mühendislik programları kullanacaksanız i5 serisi tercih etmemelisiniz. i7 tercihinde ise sonu G7 veya G5 kodları ile bitmemeli. Bu işlemciler düşük işlem gücü ve uzun pil ömrü, taşınabilirlik gibi mobil özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Ekran Kartı

Oyun bilgisayarlarında GeForce ekran kartı bulunmaktadır. Ancak burada da her zamanki gibi bir tuzak bulunmaktadır. GeForce Gtx serisinde Tensor çekirdekleri bulunmamaktadır. Yani bu daha zayıf işlem gücü demektir. Daha düşük yapay zeka özellikleri işimize yaramayacaktır. Gtx 1070, 1080, 1660 ti, 1650 ekran kartları oyuncular için yeterli olsa da Cad/Cam uygulamaları için yeterliliği tartışılmalıdır. Hem Cad / Cam uygulamaları Hem de Oyun için minimum RTX 3050 Ti ekran kartı tercih edilmelidir.

SONUÇ

Oyun Bilgisayarları, isimlerini kaslı yapılarından almaktadır. Ancak pek çok firma hâlâ kandırılmakta ve veya bu konuyu önemsememektedir. Binlerce lira verilen bilgisayarların teknik özellikleri çok kötü olabiliyor. Fiyat her zaman performansın yegane göstergesi değildir. Bazen denk geldiğimiz konular ise aynı değerde olan iki bilgisayardan birisi sadece Gaming PC olduğu için tercih edilmiyor. Aslında durumun tam tersi olması gerekli, ağırlık veya uzun pil ömrü gibi dertleriniz yoksa Gaming Laptoplar ilk gözdeleriniz olabilir.

İlgili Yazılar

5 3 votes
Bu yazı yararlı oldu mu?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments