Teknoloji Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Lite Hash Rate (LHR) Ekran Kartı Nedir?

Lite Hash Rate (LHR) Ekran Kartı Nedir?

Teknobom Teknobom - - 3 dk okuma süresi
508 0

Kripto para borsaları son dönemlerde oldukça revaçta. Televizyonda, sosyal medyada veya çalıştığımız iş yerinde kripto paralar sayesinde yüksek kazançlar elde etmiş kişileri görüyoruz. Kripto para kazanmanın en basit ve en işlevsel gelen yolu ise Mining. Bunun için ise güçlü ekran kartları karşımıza çıkıyor. Bu durum, beraberinde ekran kartlarında satış patlamasına neden oldu. Nvidia ise çözüm olarak Lite Hash Rate (LHR) Ekran Kartlarını piyasaya sürdü.

Rtx 3060 gibi Ray Tracing destekli ekran kartları Mining için birebir. Hatta iş öyle bir hal aldı ki Tiktok gibi platformlarda Laptop ile Mining çiftliği kurulduğunu gördük. Laptop alışverişi yapılırken ekran kartı üzerinde yer alan Vram markaları bile sorgulanmaya başlandı.

LHR Ekran Kartı Oyun Performansı

LHR ekran kartlarının oyunlarda herhangi bir performans farkı yoktur. Üretilmekteki tek amacı Mining yapılmasının önüne geçmek ve fiyat artışını bir nebze de olsa engellemektir. Ancak bu çabaların da sonuç verdiği pek söylenemez. Çip krizi, pandemi, kripto paralar ve küresel ekonomi, elektronik ürün alımlarında biz son kullanıcıları çok kötü etkiliyor.

LHR Ekran Kartı Kırıldı mı?

Evet! NiceHash isimli şirket LHR’ yi devre dışı bırakmayı başardı ve sonuç olarak Rtx 3080 ekran kartı ile yapılan testlerde %50 performans kazanımı mevcut. Bu da Nvidia‘ nın tüm kısıtlamaları ortadan kalktı demek.

Mining Ekran Kartına Zarar Verir mi?

Burada, bazı firma ve teknoloji sitelerinin aksine, performans kaybı yaşatmıyor ancak ekran kartının ömrünü tüketiyor demek zorundayım. Sürekli koşan ve sınırlarını zorladığınız bir at ölmeye mahkumdur. ” Ama bu elektronik parça” dememek gerek. Yarı iletkenlerin de bir ömrü ve kullanım şekline göre bozulma süreci vardır. Hiç durmadan 70 derece ve üzeri çalışan ekran kartı muhakkak bazı kayıplara maruz kalacaktır.

Mining Ekran Kartı Alınır mı?

Mining yapılmış ekran kartı ile ilgili soru çok karmaşık cevaplar içeriyor ancak satıcı bu durumu belirtiyor ve normal ekran kartlarına göre daha az bir bedel istiyorsa ve satın alan kişi olarak karşılaşabileceklerinizi göze alabiliyorsanız gayet tabi alınabilir. Kişisel tercihim alınmaması yönündedir fakat ekonomik şartlar gereği bazen başka seçeneğimiz kalmayabiliyor.

Nvidia‘ nın LHR ekran kartları ile ilgili yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Oyun bilgisayarı toplama ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

0 0 votes
Bu yazı yararlı oldu mu?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments