Teknoloji Haberleri

sneaker_tarihi_toplu
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Moda
  4. »
  5. Bugün Giydiğimiz Sneaker Ayakkabıların Garip Geçmişi 

Bugün Giydiğimiz Sneaker Ayakkabıların Garip Geçmişi 

Teknobom Teknobom - - 3 dk okuma süresi
209 0
sneaker_tarihi

Üretim tarihi çok eskilere dayanan ve çıkış amacı hiç düşündüğümüz gibi olmayan Sneaker ayakkabılar fiyatları gibi üretim amaçları ile de şaşırtıyor.

Bu ayakkabılar enteresan ve tarz olacağım zihniyetinin aksine 1800′ lerde kolluk kuvvetlerinin suçluları yakalaması için üretilmişti.

Düşünün bugün kendi huzur ve rahatlığımız için tercih ettiğimiz bu ayakkabılar, halkın mutluluğu ve huzuru için üretilmiş.

Tabi 1800′ lerde üretilen Sneaker ayakkabıların tarifini yaparsak güncel ayakkabılar ile alakası olmadığını anlayabilmekteyiz.

O dönemki ismi ile lastik ayakkabı Charles Goodyear tarafından 1839 yılında “Volkanlaşma” tekniğinin bulunması ve lastiğe diğer katkı maddelerinin eklenmesi ile doğmuştur. Üretimler kalıp olarak yapılıyor ve yassı lastikler kesilerek ayakkabı üretiliyordu.

Düşünün her bir parçanın ayrı kalıbı mevcuttu.

1917 Keds’ in Doğuşu

İlk kez İngiltere’ de 1860 yılında kriket oyununda ” tabanlı bez ” ayakkabı görüldü. Buradan ilham alan ” Keds ” markası ilk bez ayakkabıları ABD’ de piyasaya sürdü ve suçluları yakalayabilmek için ortaya çıkan tarz ustaca bir girişime dönüşüyor. ” Converse All Star ” markasının kendini bulmaya başladığı zamanlar işte tam 1917′ li yıllar. 1919 yılında ise beklenen ve günümüzün gündelik ayakkabısı olan ilk boğazlı basketbol ayakkabısı üretilmiştir.

1924 yılında Adolf Dassler tarafından kurulan Adidas markası ortaya çıkıyor. 1948 yılında ise Adidas parçalanıp Puma ile iki ayrı firma olarak kurumsal hayatına devam etmektedir. Aslı bomba Nike firmasının 1950 yılında kurulması ile patlıyor!

Genç yaşta hayatını kaybeden ünlü aktör James Dean ayağında bir çift sneaker ile poz verir ve BOM halkın tabanına kadar yayılmayı başarır.

Günümüzde Panduf modellerinden, okul üniformalarının vazgeçilmez tamamlayıcısı olmasına kadar bir çok alanda tercih edilmektedir.

Bu yazımızda Sneaker’ lar hakkında güzel bilgiler edindiğimizi var sayıyor, şık günlerde sizlere eşlik etmesini diliyorum.

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz : Son Paylaşımlar

5 1 vote
Bu yazı yararlı oldu mu?
Takip Et
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments